Cevşen ile Alâkalı rivayetin aslı varmıdır ?

Soru: Cevşen ile Alâkalı rivayetin aslı varmıdır ve söylendiği gibi insana koruma sağlarmı ?

Cevap:
 Ehl-i Sünnet kaynaklarında, Cevşen ile alakalı olarak bir rivâyet bilinmemektedir. Bunun ancak Şia kaynaklarında geçtiği söylenmektedir. İmam Ğazâlî’ye nisbet edilmesi, Ona yapılan bir iftirâdır; isbât edilmemiştir ve edilemeyecektir. Cevşen’in, Ehl-i Sünnet tasavvufunun yüz küsür sene evvelki dönemdeki büyüklerinden birine âid bir eserde yer almış olması ise sadece îtimada dayanan bir zühûl(yanılgı) olup, O zatın bi hakkın büyüklüğüne zarar vermez. İşin rivâyet açısından sâbit olmamasını, akla ve müşâhadeye de ters düşmesi dahi teyid etmektedir. Zira günümüzdeki eşkıyânın, boynunda cevşen asılı olan nicelerini öldürdüğü, nice cevşenli cesedlerin yerde yattığı görülmektedir. Üstelik böyle bir kıyak, Cebrâil tarafından Nebi sallallahu aleyhi ve selem’e ve arkadaşlarına bile yapılmamıştır. Onların, ‘zırhı çıkarmak’ yerine ‘zırhı giymek’le emredilmeleri ve hep zırh giymeleri akıllıları düşündürmelidir.

Yorumlar   

 
+2 #2 Habib Derya 27-02-2013 09:16
Hocam araştırmanız için teşekkürler.Ama şu konuya bir açıklık getirelim.Kayna klarda geçmiyor ve rivayetler zayıf diye cevşeni kötü kitap ilan etmek de bir o kadar talihsiz bir açıklama olmaz mı.Kitabın muhteviyatında yanlış şeyler varsa amenna..Lakin bunlar esma ile yapılan dualar ise,ve en güzel dua rabbimize Esmaları ile yapılan dua ise neden kötü olsun..Sonuçta biz mü'min kullar olarak rabbimize istediğimiz gibi seslenir ve dua ederiz..İmam'ı Gazali (r.a.) okumamış diye bir açıklama yapmak insanların aklını karıştırabilece k nakıs bir izahat olmuş..Vesselam ..
Alıntı
 
 
+5 #1 Cemal 07-03-2012 14:52
Merhaba sayın Hocam , cevşen hakkında ona isnad edilen harikulade şeylerin ne olduğunu ve bunların batıllığıyla ilgili daha geniş bir çalışma yaparsanız bizleri daha iyi aydınlatırsınız , Allah sizden razı olsun.
Alıntı
 

Bookmaker betfair Bonus review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker bet365 review by ArtBetting.co.uk

Germany bookmaker b.artbetting.de review by ArtBetting.de

Bookmaker Greece BET365 review by ArtBetting.gr

Back to top