• Kategori: 1.Sayı
  • Yusuf Hanif tarafından yazıldı.
  • Gösterim: 2933

Hadis projesindeki papaz‏

Hadis projesindeki papaz

Duymayan yok herhalde Diyanet'in şu son Hadîs projesini... Hani şu "daha ahlaklı Müslüman olmamızı sağlaya"cak, "dindarlığımızı güncelleyecek"(!) olan çalışmayı... Hâşâ! Reform falan değil bu. Niye olsun ki. "İslam'da, modern toplumu zora sokacak, değişmesi gereken hiçbir cümle hiçbir satır yok" ki reform da olsun! (Sabah,http://www.sabah.com.tr/2008/02/29/haber,D6416C41CF9C4BC695FF1B13746195C9.html)

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez de "Ahlak eksenli dindarlığı işleyen bir hadis çalışması yapıyoruz. İnsana saygı, kadın hakları, ötekine saygı, çevre, yoksulluk gibi insanlığın ortak sorunlarına Peygamberimizin bakış açısını yansıtmaya çalışıyoruz." demiş!

Mes'ele anlaşılıyor herhalde...

Fakat mevzûyla ilgili The Guardian'da geçen ve her nedense hakkında hiçbir yetkilinin açıklama yapmadığı bir husûs var ki asıl maksadı fazlasıyla âşikâr ediyor bence. O da meşûm projenin ekibinde İslâm ve Türkiye mütehassısı Felix Koerner nâm bir Katolik Cizvit Papazının da yer alıyor olmasıdır.

Dikkat buyrunuz lûtfen!

Papaz Koerner, dindarlığımızı update eyleyecek iş bu ihânet –pardon!– Diyânet ekibine garbdaki dîni ve felsefî tebeddülün târihi ve Hıristiyan reform cereyânlarından alınacak derslerin muâsır Islâm'a nasıl tatbîk edileceği husûslarında dersler veriyormuş. "This is really a synthesis of modern European critical thought and Muslim Ottoman Koranic tradition" buyurmuş papaz efendi! Ayrıca "There is also a political agenda. With this government there is more confidence in these modern theologians." diye de akp hükûmetine ve "ulemâ"sına duyulan i'timâda dikkat çekmiş. (The Guardianhttp://www.guardian.co.uk/world/2008/feb/27/turkey.islam

Yok canım... ne reformu! Kaynaklara dönüş bu... İki asırdır dönüyorlar nitekim. Öyle ki, dönmekden dönme dolaba döndüler. Çünkü döndüklerini iddiâ etdikleri kaynaklar, onlara sırtını dönmüş vaziyetde...

Bookmaker betfair Bonus review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker bet365 review by ArtBetting.co.uk

Germany bookmaker b.artbetting.de review by ArtBetting.de

Bookmaker Greece BET365 review by ArtBetting.gr

Back to top